Kedy vyhynul?

             

            Na Tasmánii žil najdlhšie. Ešte v roku 1930 ho na tomto ostrove lovci strieľali. Posledný exemplár pre tasmánskou zoologickou záhradu chytil do pasci na nastraženého klokana farmár Elias Churchill. Zviera uhynulo v roku 1933, najskôr ako vôbec posledný exemplár svojho druhu. V Austrálii vyhynul už dávno predtým. Posledný žijúci vakovlk uhynul v zoologickej záhrade v Hobarte v roku 1934 a od tej doby je tento druh považovaný za vyhynutý. Jeho vyhubenie spôsobil človek. Nepriamo tým, že asi pred tisíckami rokov zavliekli malajský rybári na najmenší kontinent psa, ktorý tu zdivočel do podoby dinga. Dingovia totiž lovia vo svorkách a stali sa samotárskemu vakovlkovi vážnym konkurentom. Od príchodu belochov do Austrálie koncom l8.storočia tam nebol žiadny  vakovlk ulovený ani zastrelený.

 

   Stalo sa to predovšetkým pričinením chovateľov oviec, ktorí vyhlásili vakovlky za svojich úhlavných nepriateľov, aj keď nikdy nenapadali človeka a nikdy ich nebolo dosť na to, aby mohli napáchať veľké škody na ovciach. Vláda pod tlakom farmárov dokonca vyplácala za každého ulovené zviera odmenu jednu libru. Behom prvého desaťročia dvadsiateho storočia bolo týchto odmien vyplatených asi dvetisíc, zabitých bolo ale niekoľkokrát viac zvierat.  Vakovlk tomuto náporu z dvoch strán statočne odolával, ako kedysi popísal očitý svedok Hugh Mackay: Statný bulteriér bol nasadený na stopu vakovlka, ktorého zatlačil do skalného výklenku. 

Vakovlk sa tam pritisol ku stene a útoky bulteriéra odrážal výpadmi tlamy zo strany na stranu. V jednej chvíli využil toho, že sa pes priblížil a jediným chňapnutím mu odtrhol kus hlavy, takže pes padol mŕtvy s vyhryznutým mozgom. Obávaný vakovlk sa však stal legendou - neustále sa totiž objavujú nové a nové správy, že ho niekto niekde zahliadol, našiel jeho stopy, zbytky koristi a pod. Mnoho ľudí preto verí, že vakovlci snáď ešte niekde v neprístupných pralesoch tasmánskych hôr prežívajú.   
            Najnájdenejšou stopou sa zdajú pomerne čerstvé pozostatky oviec. Lebky niektorých, napol zo žraných oviec totiž vykazujú stopy, ktoré sotva mohli spôsobiť psi, zato ale plne odpovedajú zubom vakovlka..
 

Späť
__________________________________________________________________________________________________________________________

© STACS 2005