Ako vyzeral?
Veľkosťou, tvarom tela i chovaním sa podobal vlkovi, so svojimi krátkymi nohami a tuhým chvostom sa s vlkom ale nedá porovnať. Telo mal žltohnedé alebo šedé. Na zadnej časti tela mal tmavé zvislé pruhy, ktorých bolo 15-20, vďaka nim si vyslúžil prezývku tasmánsky tiger. Srsť na tele mala dĺžku 15 mm. Mal krátke uši, no pri nastražení merali 80 mm.
|
Na dĺžku meral až 1,8 metra, vysoký bol 0,5 metra a vážil 30 kg. Samec bol väčší ako samica. Bol to plachý nočný živočích. Zriedkakedy sa z ulovenej koristi nažral viac ako jeden krát, zostatky nechával zdochlinožravcom. V tlame mal 46 zubov a dokázal ju otvoriť až do 170 stupňového uhla, takže jeho roztvorené čeľuste tvorili skoro priamku. Na atletických súťažiach zvierat by sa vakovlk najskôr uplatnil v skoku do výšky, jeho pomerne krátke, ale silné, končatiny mu umožnili skákať až cez dva metre vysoké prekážky.
|
V jednom vrhu samica rodila najviac štyri mláďatá (mala iba štyri struky), vak mala obrátený vstupným otvorom smerom dozadu. Bol v podstate iba kožným záhybom, tak aby mláďatá nevypadli, museli byť prakticky stále prisaté ku strukom. Po štvrť roku ich presťahovala do pelechu, kde ich živila až do 9 mesiacov ale ďalej ich nejakú dobu kŕmila materským mliekom.
Prírodovedci ho popísali pomerne neskoro, prvýkrát v roku 1808. Už v polovicu 19. storočia biológ John Gould napísalo možnosti vyhynutia tohto zaujímavého druhu na ostrove Tasmánia. "Ak bude tento pomerne malý ostrov plne osídlený a krížom krážom ho pretnú cesty, tak počet týchto podivuhodných zvierat bude rýchlo klesať. Jednoducho ho to vyhubí a vakovlk sa bude popisovať len ako vyhynutý živočích."
Späť
________________________________________________________________________________
© STACS 2005